Tri dni pod Kráľovou hoľou

Trojdňový zimný pobyt v divočine pod Kráľovou hoľou na planine Smrečiny, spojený s výstupom na Prednú hoľu a prírodnú rezerváciu Martalúzka. (Chata Smrečiny - KST Spišské Bystré).

VIDEO: TRI DNI POD KRÁĽOVOU HOĽOU

PREDNÁ HOĽA 1545 m n. m. sa nachádza neďaleko obce Vernár v popradskom okrese. Je zaujímavá tým, že jeho vrcholom prechádza hranica medzi národnými parkami Nízke Tatry a Slovenský raj, vďaka čomu si ho privlastňujú oba menované celky. Z geografického hľadiska patrí jednoznačne do Nízkych Tatier (je najvýchodnejším vrchom Nízkych Tatier), keďže ale hranice národných parkov nekopírujú presne geografické členenie, býva často označovaný i za najvyšší vrch Slovenského raja.

Predná hoľa napriek svojmu názvu nie je vrchom hôľneho charakteru. Obrastajú ju ihličnaté lesy, ktoré zasahujú i do vrcholovej časti, kde sa k nim pridáva kosodrevina. Na samotnom vrchole sa nachádza malá vrcholová lúka s nevysokým skalným bralom. Z tohto miesta sa otvára veľmi pekný výhľad na Vysoké Tatry, Nízke Tatry (najmä na neďalekú Kráľovu hoľu) i Národný park Slovenský raj.

MARTALÚZKA je názov jednej z menších, ale mimoriadne hodnotných prírodných rezervácií v Nízkych Tatrách. Nachádza sa vo východnej časti Nízkych Tatier, severovýchodne od Kráľovej hole. Výmera: 154,82 ha. Leží vo vlastnom území Národného parku Nízke Tatry, v katastrálnych územiach obcí Šumiac, Telgárt a Liptovská Teplička. Výškové rozpätie 1320 – 1755 m n.m.

Planina SMREČINY. Táto približne 2 km dlhá krasová planina leží vo východnej časti Nízkych Tatier, pod Prednou hoľou v nadmorskej výške 1442 m n. m. Na okraji planiny sa nachádza zrekonštruovaný poľovnícky kaštieľ bulharského cára Ferdinanda Coburga, ktorý v roku 1944 vypálili nemeckí vojaci. Mohutné smreky lemujúce rozľahlé lúky dávajú planine Smrečiny čarovný výzor. Nezabudnuteľným zážitkom je pohľad na majestátnu hradbu Vysokých Tatier.

Tomáš Grman
KST - Klub slovenských turistov 27.-30. 12. 2022